Масляна


У 2017 рік дата Масляної очікується з 20 по 26 лютого.
Свято Масляна прийшов до нас з давніх язичницьких часів. Існує кілька назв урочистості, приміром, Сирна седмиця або Сирний тиждень, але нам звичніше все ж слово "масляна". Свято приурочене до проводів зими та зустрічі довгоочікуваної весни.
На Русі було прийнято відзначати цей день в останній тиждень перед Великим Постом, за сім тижнів до Великодня. У багатьох свято асоціюється з великою кількістю смачних млинців з народними гуляннями.
  1. Понеділок («зустріч»). Батьки чоловіка та дружини збираються разом на дружнє родинне чаювання. З соломи або інших підручних матеріалів створюється опудало зими і ставиться на довгу жердину. Перший млинець, спечений на масляну, традиційно віддається убогим на помин покійних.
  2. Вівторок («загравання»). Раніше саме в масничне вівторок проводили оглядини наречених, щоб зіграти весілля після закінчення Великого Посту. Сьогодні в цей день друзі і родичі збираються разом, щоб поласувати млинцями, покататися з гірок і побудувати снігові фортеці.
  3. Середа («ласуна»). У середу, традиційно, ходять на млинці до улюбленої тещі.
  4. Четвер («розгул»). Головний день масляної і основне веселощі тижня. Саме в цей день народ веселиться на барвистих карнавалах і гулянках, катається на конях та санчатах, на гойдалках і крижаних гірках, возять опудало і співають пісні.
  5. П’ятниця («тещині вечірки»). Цей день — для запрошення теща до зятя в гості на млинці.
  6. Субота («зовичні посиденьки»). Субота — день, коли невістка запрошує до себе родичів чоловіка. В цей же день відбувається урочисте спалювання опудала і прощання з зимою. Зазвичай опудало ставлять посеред майданчика, народ проводжає її піснями, а після розпалюють багаття. Обряд супроводжується іграми та частуваннями (млинцями та гарячим сбітнем).
  7. Неділя («прощену неділю»). В цей останній день масляної всі просять вибачення один у одного. Також в неділю спалили опудало зими. Саме зими, а не масляної.

Немає коментарів:

Дописати коментар